מי שלא מכיר אותי, נעים מאוד, שמי שמוליק דורינבאום (או שמול, מה שנוח לכם) ואני מנהל תהליכי SEO כבר 20 שנה בדיוק (מ-2003 בצורה נוראית, אבל השתפרתי החל מ-2008 כשהתחלתי ללמוד את זה מקצועית יותר ואף עבדתי באחת החברות הגדולות בישראל דאז).

אני חושב שיש יותר מדי הייפ על יותר מדי דברים שקשורים לעולם ה-AI ורוב האנשים לא מבינים את ההשלכות האמיתיות של ההייפ של ה-AI.

אז בואו נפרק את זה קצת לגורמים ואני מבטיח לנסות לבדר אתכם תוך כדי בצורה הומוריסטית, מציאותית ואף קצת ישירה מדי, תתכוננו, אני אדם ישיר מדי.

אז נתחיל מהסוף, אני לא AI, אבל אני מאוד אוהב AI במה שהוא כן יכול לעשות, למשל לכתוב תכנים פשוטים וכמעט אידיוטים לחלוטין בכל הקשור לבלוגים נישתיים מאוד בחו"ל (אני לא כותב AI בארץ לעולם כי הוא פשוט נוראי עדיין לדעתי פה), תכנים פשוטים כמו "איך לסרק את הלברדור שלי בצורה קלה", שזה לרוב כנראה תהיה תשובה דומה לכל הבלוגים, אבל אם ארחיב, אתן דוגמאות קצת מהעולם האמיתית, אוסיף מוצרים מאמזון אז כנראה אפילו ארוויח כמה שקלים מהתנועה ומהאפיליאציה על הדרך. (מוזמנים לקרוא על DA500 כאן)

אז AI יכול לעשות פלאים, אבל הוא עדיין עושה שטויות, הרי אם תכתבו דברים פשוטים למדי מצד אחד עבורכם אבל קצת נוחים ל"טעויות" אתם תגלו שטויות יפות, כמו למשל:

שלא תטעו, הנה גם ב"טיוטות הנוספות" שזה כביכול תשובות נוספות שאלוהים יעזור לנו.

עכשיו אני יודע שהרבה מכם מכירים את ה-ChatGPT וקוראים לו אל יווני, אבל לפני שנכתיר אותו במקום המלכה שהלכה, בואו נדבר על הפיל שבחדר. הצ'אט אומר לכם במפורש, אני לא יודע הכל, ויותר מזה, אני יודע עד ספטמבר 2021, משמע שאם תשאלו אותו על משהו שקורה בשנתיים האחרונות הוא לא יתן לכם תשובה, או גרוע מכך – ישקר! שזה אחד ה"אוי ואבוי" הגדולים של האינטרנט כי אז אתם תהפכו לביג-ביג-פייק-ניוז, אז למה לכם?

יש לי משפט שמלווה אותי מאז קום העדכונים האלה של "הקידמה", כמו למשל SIRI או Ok Google או תוצאות אפס או כל מיני דברים שגורמים לנו להגיד משום מה "הנה, ה-SEO מת", המשפט שלי מאוד פשוט:

הטכנולוגיה מתקדמת, האדם לא.

המשפט הזה מלווה אותי ומראה כמה אני צודק כל הזמן, כי עם כמה שהטכנולוגיה יכולה להתקדם ולהראות לנו צדדים מתקדמים יותר לטכנולוגיה המוכרת לנו, אנחנו, כבני אדם לא תמיד מוכנים להכיל את זה או להתמודד עם זה בצורה שתגרום לנו להגיד "אנחנו מאמינים בזה". תחשבו כמה פעמים הלכתם לסופר וראיתם אנשים עדיין עומדים בתור בקופה מאשר ללכת ל"קופה עצמאית" שאפשר להעביר בעצמכם את המוצרים במשטח הנחמד הזה עם הלייזר האדום ולשלם ולצאת? לא, עדיף תמיד לעמוד בתור ולצעוק "למה לא פותחים עוד קופה??"

עם כל זה שיש כבר מאות מיליוני משתמשים בצ'אטGPT, מישהו פה הלך באמת לשאול את הצ'אט איזה נעל לריצה לקנות? איזה אוזניות מתאימות לריצה? כמובן שלא, כי אנחנו עדיין אנשים שיודעים להגיד "אני רוצה עוד חוות דעת" גם אם זה יהיה פרופסור באיכילוב. (מניסיון, גם כשהיה לי סרטן, שאלתי מספיק רופאים כדי להיות בטוח, אם כבר אני שם..)

אנחנו מאוד רוצים לרכב על הקידמה אבל לא תמיד יודעים איך, גם עם "תוצאה אפס" שזו בעצם המצאה של גוגל להגיד "הנה התשובה שחיפשתם, עזבו את התוצאות", לא באמת עזרה להם ועדיין עם העלייה הקטנה שזה הביא לכניסה לתוצאה הראשונה, זה עדיין "מכה בכנף", לא משהו כזה מובהק שאפשר להגיד "ה-SEO מת".

SEO Is Dead

SEO Is Dead?

גם עם ה-AI החדש, זה לא אומר שיש על מה לדבר בתור "SEO ז"ל", אלא פשוט צריך להבין שמדובר בעוד שיטה של גוגל להבין ולעכל תוכן ולהכיל את כמויות התוכן המטורפות שיש היום, אחרי הכל, כל הכלים האלה, החל מ-Jasper, Rytr, Koala וכו', הם יודעים היום לייצר כמויות מטורפות של תוכן תוך פחות משעה, אז איך לא יעלו מאות מאמרים בדקה? והכי חשוב, איך גוגל אמור להתמודד עם זה?

אז אני יכול להגיד לכם מקרבה ראשונה, הוא לא מתמודד עם זה טוב, כי אם תוכן בינוני פעם היה תופס אחלה מיקומים בגוגל, היום התוכן הבינוני פשוט נעלם מהתוצאות ועד שגוגל לא רואה שהתוכן הפך ל"מדהים" באורח פלא, הוא לא יתן לו להתאנדקס בשום דרך.

לדוגמא, כך נראה ה-Search Console של אתר עם תוכן AI סבבה לגמרי (שזה לא "מדהים" אלא סבבה)

רק 14 עמודים מאונדקסים בתוצאות, כל השאר לא מופיעים כלל

לעומת זאת, אתר שמכניס הרבה יותר תנועה, עם תוכן AI מדהים ומעלה, נראה כך בGSC:

חצי מהעמודים מופיעים בתוצאות, חצי נוסף עדיין לא..

מה שאני בא להסביר לכם, זה שזה בסדר גמור לעבוד עם AI, אבל הAI הפתיע את כולנו לאחרונה מצד גוגל ועכשיו אנחנו צריכים להיזהר, זה כבר לא מקום לתוכן "סבבה", אלא רק תוכן מדהים ומעלה, היום אני ממליץ לכם לכתוב אחלה תוכן בצורה מושקעת ומדויקת מאשר לכתוב 1,000 עמודים של זבל טהור (ושלא תטעו, ניסיתי גם את זה, העליתי אתר עם 500 עמודי תוכן במצב של "שגר ושכח", גוגל בהחלט שכח מהם ולא אינדקס כלום כמעט. הנה הפצוע:

כמעט אף עמוד לא מאונדקס בתוצאות. לא מפתיע..

בקיצור, מה אני מציע לכם לעשות היום?

  • תוכן איכותי שווה יותר מול תוכן כמותי
  • אם כבר AI, אז לעבור על הכל ולראות שיצא לכם משהו "מדהים" ולא "כמעט"
  • אם כבר הלכתם לשאול את הAI סתם ככה שאלות, תבדקו עובדות, זה מקור הפייקניוז הגדול בהיסטוריה היום, שלא תגידו שלא הזהרתי, לפני שתתחילו לכתוב פוסטים בפייסבוק על ראש הממשלה יאיר לפיד

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום, (מוכר כ"שמול"), בעלים החדשים של ZEFO. יחד עם בעלות על Highver מערכת לניהול המשימות של איש הSEO) חי את עולם ה-SEO כבר 20 שנה, מהרצאות, לימודי SEO, ייעוץ ומוזיקה. (המוזיקה לא על SEO). אפשר להיכנס לערוץ היוטיוב לתכנים נוספים או לחכות לעדכונים על פוסטים חדשים בבלוג.

אנחנו יודעים כמה כולם עסוקים

נשמח לעדכן כשעולה מאמר ששווה את הזמן שלך