אחסון האתר הוא נושא חשוב שלעתים קל להתעלם ממנו. אנחנו בעצם מדברים על איפה הקבצים של האתר שלכם ישבו בפועל. עבור אנשים שלא מכירים כל כך את מאחורי הקלעים של האינטרנט התשובה היא לכאורה פשוטה "האתר ישב באינטרנט!" ???? אבל זהו לא המצב.

כדי שאנשים יוכלו לבקר באתר שלכם, קבצי האתר צריכים לשבת על שרת כלשהו (שרת בהקשר הזה הוא מחשב שמחובר כל הזמן לרשת האינטרנט שאליו אנשים יכולים להתחבר ולקבל ממנו את האתר שלכם). הבחירה בשרת מתאים חשובה להצלחת האתר שלכם.

אז מה חשוב לדעת? להלן הנקודות החשובות:

  1. אחסון מקומי: יש לבחור אחסון הנמצא פיסית במדינה אליה מיועד האתר. נקודה זו קריטית ביותר. במילים פשוטות – אם האתר שלכם מיועד לישראלים, הוא צריך להיות מאוחסן על שרת שנמצא פיסית בישראל. כשאתם מדברים עם ספק פוטנציאלי פשוט תשאלו אותו "איפה השרתים שלך ממוקמים?" כדי לדעת שיש לו שרתים במדינת היעד של האתר שלכם.
  2. מהירות אחסון: יש לבדוק את מהירות הגישה אל האתר. במידה והשרת איטי יש להחליפו. מהירות האתר משפיעה הן על הדירוג בגוגל, והן על החוויה – כבר קיימים אין סוף מחקרים ו-case studies שמראים איך כל שיפור במהירות האתר מגדיל את זמן השהיה, המכירות ובכלל שביעות הרצון הכללית של הגולשים באתר. איך מודדים את המהירות? בעזרת search console, בעזרת הכלים האחרים של גוגל, בעזרת אין ספור כלים יעודיים ברשת שזו מטרתם.
  3. נפילות: יש להמנע בכל דרך משרתים להם נפילות תכופות. במידה ושרת האחסון מתגלה כשרת לא אמין, יש להחליפו במהירות האפשרית. השתמשו בכלים לבדיקה שהאתר שלכם כל הזמן באוויר!
  4. כתובת IP נפרדת: מומלץ לבקש מספק האחסון כתובת IP נפרדת עבור האתר שלנו עליה לא יושבים אתרים נוספים. אתרים נוספים על אותה כתובת IP עלולים לפגוע בנו במידה ויעברו על חוקי מנועי החיפוש.
  5. פריצות: לחלק מחברות האחסון מתרחשות יותר פריצות של גורמים עוינים מאשר לחברות אחרות. כשאתם בוחרים חברה לאחסון אתרים חפשו גם על ההיסטוריה שלה בהקשר הזה, וגם תראו איך החברה מתמודדת עם אירוע כזה כאשר הוא קורה. אם השרתים של חברת אחסון מסויימת נפרצים שוב ושוב זה לפעמים עשוי להצביע על חוסר תחזוקה מספק של השרתים (לא מתקינים עליהם עדכוני אבטחה). אל תקבלו כתשובה "אין מה לעשות, זה קורה" אם אירועים כאלה נשנים או אם מהירות התגובה לא מהירה מספיק.
  6. אחסון חינמי: הפתגם שאומר שדברים זולים עולים ביוקר נכון מתמיד לגבי אחסון אתרים. גם חברות האחסון היקרות לא לוקחות מחירים בשמים אז אין תירוצים בנושא זה. יש להמנע בכל מחיר מאחסון האתר על שרתים חינמיים. לא קיים אחסון חינמי שיספק את הצרכים שלנו מבחינת מנועי החיפוש. אם אין תקציב להשקיע כ-10$ חודשי באחסון האתר, כנראה שאין באמת סיבה לקיומו.

בשורה התחתונה האחסון של האתר שלכם ישפיע הן על חווית הגולשים שלכם והן על דירוגי האתר במנועי החיפוש. אם אתם בונים אתר חדש, השקיעו את הזמן בהחלטה איפה תרצו שיאוחסן. אם יש לכם אתר קיים, בידקו שהאחסון שלכם מתאים לצרכיכם. לפעמים רק החלפת אחסון יכולה ליצור שינוי רציני במכירות או בדירוגי האתר.

בהצלחה!

ניר אדר - מנכ"ל זפו

ניר אדר

מהנדס תוכנה בוגר הטכניון, מנכ"ל ZEFO – המערכת המובילה בישראל למקדמי אתרים.
מאז 1997 מנהל את מאגר המידע UnderWarrior – מאגר מידע מקצועי בתחומי מדעי המחשב והמדעים המדוייקים, בנוסף מ-2009 מפרסם מגזין אבטחת מידע חודשי בשם Digital Whisper.

אנחנו יודעים כמה כולם עסוקים

נשמח לעדכן כשעולה מאמר ששווה את הזמן שלך